31.12.19

З Новим 2020 роком!

Друзі, реальні та віртуальні, вітаю Вас з Новим роком! Хай у прийдешньому році здійсняться 2020 ваших мрій та бажань! Миру всім! Щастя! Здоров'я!


15.12.19

Навчально-методичні посібники

Науковці Інституту педагогіки НАПН України підготували для вчителів НУШ посібники. Вони корисні не лише вчителям початкових класів, особливо про формувальне оцінювання. Теорія і практика формувального оцінювання у 1-2 класах ЗЗСО.

Для вчителів інформатики з 2 по 11 клас корисним буде Використання інформаційно-комунікаційних технологій у 1-2 класах ЗЗСО.




Їх можна завантажити безкоштовно за покликаннями на сайті geneza.ua (Джерело)


09.12.19

Програма ЗНО з математики 2021

Всі випускники, які будуть проходити у 2021 році ДПА у формі ЗНО з математики отримають оцінку за шкалою 1-12 балів за результатами виконання завдань:
  • рівня стандарту, якщо вивчали відповідний навчальний предмет на рівні стандарту;
  • рівня стандарту та профільного рівня, якщо вивчали відповідний навчальний предмет на профільному рівні.
4 грудня 2019 року оприлюднено Наказ МОН № 1513 "Про затвердження програми зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання з математики".


Програма ЗНО з математики, на основі якої укладатимуть тестові завдання з математики у 2021 році, вона містить вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учасників з цього навчального предмета.
Приклад ДПА-2021: СЕРТИФІКАЦІЙНА РОБОТА З МАТЕМАТИКИ

04.12.19

Умови прийому до вишів у 2020 році


Для тих, хто готуєтесь вступати у 2020 році!

2 грудня 2019 року Міністерство юстиції України зареєструвало наказ від  11.10.2019 № 1285 "Про затвердження Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2020 році".



Основні нововведення:
  •  5 заяв на будь-які спеціальності;
  • вперше прийматимуть сертифікати ЗНО 4 років: 2017 (окрім іноземних мов), 2018, 2019 та 2020 років з усіх предметів;
  • подавати заяви через електронні кабінети зможуть також вступники в магістратуру на основі бакалавра

  • Розділ ІІІ п.9. Вступники на навчання для здобуття ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної середньої освіти допускаються до конкурсного відбору на місця державного (регіонального) замовлення, можуть бути рекомендовані або переведені на такі місця в разі наявності конкурсного бала не менше ніж 125,000.

24.09.19

Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників



Кабінетом Міністрів оприлюднений новий Порядок підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, який набрав чинності 03.09.2019

Документ визначає процедуру, види, форми, обсяг, періодичність та умови підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників закладів освіти та установ усіх форм власності та сфер управління.

Метою підвищення кваліфікації має стати професійний розвиток працівників відповідно до державної політики у галузі освіти та забезпечення якості освіти.

Порядком передбачена обов'язковість постійного підвищення своєї кваліфікації педагогічними та науково-педагогічними працівниками.

Для забезпечення підвищення кваліфікації її учасникам необхідно буде виконати декілька форм завдань, зокрема, завдання з удосконалення раніше набутих та/або набуття нових компетентностей, завдання з набуття особою досвіду виконання додаткових завдань та обов’язків у межах професії або займаної посади, а також завдання з формування та розвитку цифрової, управлінської, комунікаційної, медійної, інклюзивної, мовленнєвої компетентностей тощо.

Документом також передбачено, що педагогічні та науково-педагогічні працівники можуть підвищувати кваліфікацію як в Україні, так і за кордоном, за різними формами та видами.

Окрім цього Порядком підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників визначені особливості підвищення кваліфікації працівників закладів середньої, дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, а також особливості визнання результатів підвищення кваліфікації.


06.09.19

ЗНО 2021

6 вересня 2019 року  набув чинності наказ МОН від 09.07.2019 № 945 «Деякі питання проведення в 2021 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти», зареєстрований в Мінюсті 01.08.2019 за № 850/33821
Наказом затверджено перелік навчальних предметів, із яких у 2021 році проводиться зовнішнє незалежне оцінювання, принципи зарахування результатів ДПА, проведеної у формі ЗНО, установлено строки проведення зовнішнього незалежного оцінювання, визначено підходи щодо встановлення результатів ЗНО





Рекомендації МОН закладам освіти щодо організації різних форм здобуття освіти

Лист МОН України від 20.08.2019 № 1/9-525 "Щодо організації форм здобуття загальної середньої освіти"

Цим листом Міністерство освіти і науки України привертає увагу до найбільш важливих питань з організації освітнього процесу за різними формами здобуття освіти, що мають значення для забезпечення інтересів учасників освітнього процесу. Водночас, організовуючи освітній процес, заклади освіти діють у межах своєї автономії (організаційної, фінансової та іншої), визначеної законодавством і установчими документами закладу освіти.



29.08.19

Зміни до Положення про індивідуальну форму навчання

 20.08.2019 набули чинності зміни до Положення про індивідуальну форму навчання вже з  затвердженими законодавчо новими пунктами про екстернат, сімейну освіту та педагогічний
патронаж та індивідуальною формою здобуття освіти з використанням технологій дистанційного навчання.  Наказ Міністерства освіти і науки України від 10.07.2019 № 955 "Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 12 січня 2016 року № 8", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.08.2019 р. за № 852/33823.




08.08.19

Святкові та вихідні дні 2020 року


Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням має рекомендувати графік перенесення робочих днів у 2020 році з урахуванням встановлених законом святкових і неробочих днів в Україні.
Згідно із законом подібні перенесення робляться «з метою створення сприятливих умов для використання святкових та неробочих днів, а також раціонального використання робочого часу».
За загальним правилом, враховуючи положення статті 73 Кодексу законів про працю України у 2020 році на підприємствах, в установах, організаціях робота не проводитиметься у такі святкові дні і дні релігійних свят:

1 січня – Новий рік (середа);
7 січня – Різдво Христове, православне (вівторок);
8 березня – Міжнародний жіночий день (неділя);
19 квітня – Пасха (неділя);
1 травня – День міжнародної солідарності трудящих (п’ятниця);
9 травня – День Перемоги (субота);
7 червня – Трійця (неділя);
28 червня – День Конституції України (неділя);
24 серпня – День незалежності України (понеділок);
14 жовтня – День захисника України (середа);
25 грудня – Різдво Христове, католицьке (п’ятниця).

Відповідно до статті 67 КЗпП, якщо святковий або неробочий день збігається з суботою або неділею, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.

Згідно з проектом розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про перенесення робочих днів у 2020 році», понеділок, 6 січня, також стане вихідним днем. Таким чином, на православне Різдво утвориться чотири вихідні дні з 4 по 7 січня.
Таке перенесення робочого дня доведеться відпрацьовувати у суботу, 11 січня.
джерело


06.08.19

Хитрощі та трюки педагогічного впливу


Скоро початок нового навчального року. Прийдуть нові учні, учні з якими працювала після канікул. Потрібно бути готовою до певних "подарунків" дисципліни  на уроках.
Підготувала ментальну карту прийомів педагогічного впливу з різними хитрощами та трюками. Робила для себе, перекладала з різних джерел (1234). В залежності від вікових  особливостей можна застосовувати ті чи інші.
Якщо побачите помилки повідомте, буду виправляти. Якщо у Вас є певні техніки та прийоми з радістю додам до карти.


Посилання на ментальну карту в повний екран
Ще багато корисної інформації...

26.07.19

МОН розроблено та затверджено оновлений Типовий перелік комп’ютерного обладнання

З метою забезпечення якісною та сучасною комп’ютерною технікою закладів освіти Міністерством освіти і науки України розроблено та затверджено оновлений Типовий перелік комп’ютерного обладнання для закладів дошкільної, загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти.

Наказ МОН від 30.05.2019 № 752 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 02 листопада 2017 року N 1440», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.06.2019 за № 609/33580, діє з 12.07.2019


Ознайомитися зі змінами до Типового переліку комп’ютерного обладнання можна за посиланням.

Зазначений документ визначає вимоги до комп’ютерного обладнання, яким комплектуються навчальні приміщення (класи, групи, майстерні, аудиторії) закладів освіти, крім кабінетів інформатики та бібліотек з урахуванням вимог новітніх технологій викладання навчальних предметів у цих закладах.

Цікаво скільки шкіл буде обладнано за цим переліком за кошти цьогорічної державної субвенції. Бо в постанові передбачено спрямування коштів на придбання персональних комп’ютерів та послуг з доступу до Інтернету закладів загальної середньої освіти.

23.07.19

Наскрізні змістові лінії

Розрив між навичками, які учнівство та студенти отримують в навчальних закладах, та навичками, які потребують роботодавці, стає серйозною проблемою у всьому світі, згідно з доповіддю Світового економічного форуму.
Суспільство потребує «Т-подібних професіоналів». Вертикальна смуга на букві Т являє собою глибину відповідних навичок і досвіду в одній галузі, тоді як горизонтальна смуга — це можливість співпрацювати між дисциплінами з експертами в інших областях і застосовувати знання в інших областях, крім власної.
На сайті ІМЗО в розділі "Навчальні програми 5-9 класи. Наскрізні змістові лінії" зібрані з усіх навчальних предметів  лінії для інтеграції ключових і загальнопредметних компетентностей.

В сучасній школі пропонують наскрізні лінії, які є засобом інтеграції ключових і загальнопредметних компетентностей, навчальних предметів та предметних циклів; їх необхідно враховувати при формуванні шкільного середовища.

Наскрізні лінії є соціально значущими надпредметними темами, які допомагають формуванню в учнів уявлень про суспільство в цілому, розвивають здатність застосовувати отримані знання у різних ситуаціях.

Мета наскрізних ліній – «сфокусувати» увагу й зусилля вчителів-предметників, класних керівників, зрештою, усього педагогічного колективу на досягненні життєво важливої для учня й суспільства мети, увиразнити ключові компетентності.

25.05.19

Інформаційні посібники із створення нового освітнього простору

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ! Все, що потрібно знати для правильного влаштування #НОП і, навіть, більше!
Як створити МОТИВУЮЧИЙ ПРОСТІР?
Колористика, композиція, підходи до організації сучасного освітнього простору, планування та дизайн інтер'єрів груп приміщень школи, меблі, пришкільна територія, багатофункціональний простір і ще багато всього дивимость тут http://www.minregion.gov.ua/…/…/NOP_Motivuyuchiy-prostir.pdf
Дякуємо Даниил Косенко (Danylo Kosenko)!
Як створити БЕЗБАР'ЄРНИЙ ПРОСТІР та УМОВИ ДЛЯ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ?
Ознаки доступності, забезпечення безпроблемного пересування для маломобільних груп населення, пристосування приміщень та прилеглої території, інклюзивно-ресурсні центри та ресурсні кімнати - про все це і не тільки дивимость тут http://www.minregion.gov.ua/…/uploads/2019/05/NOP_Bezbaryer…
Дякуємо Анатолий Нечепорчук (Anatol Necheporchuk)!
Яким має бути СУЧАСНЕ ОБЛАДНАННЯ кабінетів та ІКТ?
Раціональне оснащення закладів освіти засобами ІКТ, методики використання ІКТ в освітньому процесі, кваліфікація та навчання педпрацівників - про це дивимось тут
http://www.minregion.gov.ua/…/…/NOP_Suchasne-obladnannya.pdf
Дякуємо Viktoriia Kosyk!
Роз'яснення, поради, посилання на нормативно-правові акти, фото, інфографіка, кращі вітчизняні та іноземні приклади - бери й роби!
Дуже чекаємо на ваші приклади створення НОП!!!!!
Канікули - саме час готуватися до нового навчального року та створювати Новий Освітній Простір!

Презентація шкіл , де впроваджений НОП

Джерело

24.05.19

Новий український правопис. Повний текст

На засіданні Кабінету міністрів 22 травня 2019 року ухвалили нову редакцію Українського правопису, який розробила Українська національна комісія з питань правопису.
Повний текст на сторінці інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України


Українська національна комісія з питань правопису поділилася  фінальним текстом нової редакції «Українського правопису». Переглянути його можна на сайті МОН: https://bit.ly/2Kp6xTU

Там також є коротке роз’яснення про основні зміни, щоб вам легше було починати використовувати нову редакцію. Це важливо, адже від 03.07.2019 року рекомендовано застосовувати норми та правила нової редакції Правопису в усіх сферах суспільного життя, зокрема, в офіційно-діловому стилі мовлення.

Водночас зараз розробляється план імплементації нової редакції «Українського правопису». Цим документом, зокрема, буде передбачено терміни та етапи впровадження змін в освітній процес. Але хочемо нагадати, що найближчі 5 років питання на ЗНО стосуватимуться лише тих норм, які не змінилися.

23.05.19

Олександр Елькін про освіту як релігію майбутнього, що здатна об'єднати людей

Чудова, змістовна стаття натхненника руху та голови ради ГО «ЕдКемп Україна», яку потрібно розбирати по цитатах та обговорювати в колективах.

"Можна мати чудових, налаштованих професійних відкритих керівників у міністерствах, вищих кабінетах, бажаючих знизу освітян, вчителів, батьків, директорів. Але дуже часто проблема у середньому прошарку, які координують діяльність, передають меседжі зверху вниз, знизу до верху, які, на жаль, живуть по принципу: “нічого, я дочекаюсь поки вони відійдуть зі своєю реформою, і буде все як було”. Важливо змінити цю середню ланку".

Дуже рада, що є частинкою цього руху змін з Першої національної (не)конференції 2015 року.

14.05.19

Субвенція на придбання персональних комп’ютерів та послуг з доступу до Інтернету закладів загальної середньої освіти




Уряд затвердив Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення якості освіти та здійснив розподіл обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення якості освіти, у 2019 році.

Реалізація постанови дозволить спрямувати кошти на придбання:

шкільних автобусів, у тому числі обладнаних місцями для дітей з особливими освітніми потребами;

спеціальних автомобілів, призначених для надання додаткових психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг працівниками інклюзивно-ресурсного центру;

персональних комп’ютерів та послуг з доступу до Інтернету закладів загальної середньої освіти.

26.04.19

ЗНО 2021

Сьогодні, 26 квітня 2019 року, під час години запитань до Уряду в Верховній Раді України  Міністр освіти і науки Лілія Гриневич зазначила: "З 2021 року ми плануємо ввести обов'язковий іспит з математики для всіх випускників. І я хочу сьогодні це анонсувати на засіданні Верховної Ради завчасно.  Це означає, що випускники дев'ятих класів цього року будуть готуватися до такого іспиту"

Міністерка підкреслила, що всі країни, які хочуть посилити свій інноваційний потенціал, вводять обов'язковий іспит з математики. Він буде дворівневим – підтверджує базові знання і поглиблені, залежно від потреб вступника.

Так, з 2021 року випускники шкіл обов’язково складатимуть українську мову (дворівневий іспит: базовий рівень – українська мова як державна та поглиблене вивчення – українська мова і література), математику, історію України або іноземну.

Третім обов’язковим предметом буде історія України або англійська мова на вибір.
«Тобто ми зараз серйозно готуємося до посилення з 2021 року як вивчення математики, так і англійської мови. Ці предмети є надзвичайно важливими для людини, яка хоче бути конкурентною в сучасному світі», – зауважила Лілія Гриневич.

25.04.19

Чарівні Писанки від 5-х класів


 Перший день після лікарняного, який лікар закрила за моїм великим проханням зі словами, "хворі роботою вчителі". А як інакше, вже майже місяць не бачила учнів, спочатку канікули, потім хвороба, і якщо не зустрінуся, то потім свята. Але скільки драйву сьогодні подарували мені учні 5-х класів. Планувала одне, але життя вносить свої змістовні лінії. Захворіла колега і замість підгрупи — цілий клас. Пригадала допис Oksana Pasichnyk з командною Ялинкою і вирішила, що будуть спільні Чарівні Писанки.
Так народжуються проєкт. Добре, що в цей день в учнів є і малювання, знаряддя праці готові. Пояснила учням, що потрібно об'єднатися в команди й за певний проміжок часу зафарбувати свою частину писанки, але так, щоб потім отримати загальну Чарівну Писанку. Цікаво було споглядати за стратегіями роботи груп команд в різних класах. Шукали різні зручні місця в класі, щоб в трьох одночасно зафарбовувати свій фрагмент.
А як без мотивації для тих, хто зробить якісно та раніше — і тут на допомогу доповнена реальність. І ракети феєрверків у нас літали, і дельфіни плавали й птицю ми годували, і метелики різнобарвні порхали.
Вражень море, галасу теж. Щось врахували, на щось не звернули увагу. Наприклад, знайшли сусідів та домовились щодо кольорової гами зверху-знизу, а про вліво-вправо "прогавили". Побачили лише на зібраній Писанці. Всі роботи чудові, вчитель не відчуває ніг, але то вже інша справа...

24.04.19

«Абетка реформ»


У новому виданні «Абетка реформ» зібрали найважливіші слова на кожну літеру, що стосуються змін у країні. Кожну реформу доповнюють дитячі ілюстрації та лаконічне оповідання чи казка.




Автори, випускники 8-го набору Відкритого університету реформ (освітній проект Реанімаційного Пакету Реформ та Центру демократії та верховенства права), прагнули говорити просто про складне, описати суспільні зміни так, щоб їх могла зрозуміти людина будь-якого віку. Книга актуальна для дорослих, які плутаються в термінах та хотіли б почитати щось стисле, але більш цілісне, ніж те, з чим можна ознайомитися з преси, отримати своєрідний словник. 
Школярам буде цікавіша «дитяча» частина, написана у форматі дитячої пізнавальної літератури та ілюстрована малюнками однолітків. «Абетку реформ» можна використати педагогам для уроків з курсу громадянської освіти та предмета «Я у світі», адже терміни тут наведені серйозні: антикорупція, громадянське суспільство, фінансова грамотність, бюджет участі.
Завантажити можна за посиланням

01.04.19

Методичні рекомендації ДПА 2019


Міністерство освіти і науки України надало методичні рекомендації та орієнтовні вимоги до проведення державної підсумкової атестації учнів у системі загальної середньої освіти у 2018/2019 навчальному році. Про це в листі МОН від 27.03.2018 № 1/9-196 «Щодо методичних рекомендації про проведення державної підсумкової атестації у закладах загальної середньої освіти у 2018/2019 навчальному році».


 Додатки:

02.03.19

Професії майбутнього

Уже в найближчі 15-20 років і в Україні, і в світі будуть затребувані зовсім нові спеціалісти, які не лише розбиратимуться у своїй галузі, а й матимуть крос-галузеву спеціалізацію.

Сьогоднішні діти опановують безліч додаткових навичок, працюючи майже без вихідних. Тому іноді ми радимо не фокусуватися на одній професії, а розглянути одразу декілька і обрати спеціалізацію саме на перехресті галузей, бо за цим майбутнє.

1. Крос-галузева спеціалізаціяМова йде про те, що спеціаліст повинен буде мати набір навичок та знань, що дадуть можливість знайти роботу на перехресті галузей.
Наприклад, якщо людина має медичну або фармацевтичну освіту та непогано розбирається в ІТ, йому відкриваються нові горизонти і його з радістю забере до себе будь-який фарм-гігант на посаду біофармаколога, ІТ-генетика, клінічного біоінформатика, генетичного консультанта або мережевого лікаря.
Тому якщо у майбутнього абітурієнта є кілька талантів, важливо подумати про те, чи зможе дитина стати крос-галузевим спеціалістом та не обмежувати його в одній спеціальностей.

2. Надпрофесійні уміння та навички
Ці якості, про які піде мова далі, допоможуть завжди бути затребуваним спеціалістом, здійснювати перехід між різними галузями та підвищувати власну продуктивність та ефективність.

Отже, до таких якостей можна зарахувати:
Системне мислення. Це вміння самостійно визначати складні задачі та вирішувати їх;
Мультимовність, володіння кількома іноземними мовами;
Френдлі гнучкість, як уміння знаходити спільну мову і працювати із колективом, окремими людьми та групами;
Програмування ІТ-рішень, роботи зі штучним інтелектом та вміння керувати складними автоматизованими комплексами;
Вміння керувати проектами і процесами, ставити задачі собі самостійно, без вказівок від вищого керівництва;
Клієнтоорієнтованість;
Стресостійкість, або вміння працювати у режимі швидкої зміни умов задач, уміння швидко приймати рішення, керувати та розподіляти свій час та ресурси,
Креатив та естетичний смак, розуміння сучасних трендів та їх тонке відчуття.

Більш детально про професії майбутнього в статті "Професії майбутнього: які спеціалісти будуть затребувані післязавтра"

31.01.19

Атестатів вже не буде, а після початкової - свідоцтво

Затверджені нові зразки документів про середню освіту наказом Міністерства освіти і науки України від 16.10.2018 № 1109 «Про деякі питання документів про загальну середню освіту», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.11.2018 р. за № 1279/32731




Затверджені 13 зразків документів про загальну середню освіту, які видаватимуться учням по закінченні початкової, базової та повної загальної середньої освіти, а також додатків до них.

Окрім цього, наказом освітнього відомства затверджені зміни до Технічних описів документів про освіту, що виготовляються на основі фотокомп’ютерних технологій або поліграфічним способом.


наказ на zakon.rada.gov.ua

30.01.19

Міф про вродженого гуманітарія


Інтерв’ю з Барбарою Оклі (викладачка найпопулярнішого онлайн-курсу у світі Навчаймось вчитись: Потужні розумові інструменти для опанування складних предметів та авторка книги "Навчитися вчитися. Як запустити свій мозок на повну", професор інженерії в Оклендському університеті (Мічіган, США) вона перейшла з лінгвістики у математику, коли їй було 26, і стала професоркою в галузі інженерних наук. Вона впевнена: щоб навчитися, треба вчитися.





Ще статті з теми:
"Фізиками й ліриками не народжуються. Як опанувати знання, які здаються непосильними"
«Научиться учиться»: навыки и знания, полезные в любом возрасте

29.01.19

Наказ про проведення в 2018/2019 навчальному році ДПА

Наказ Міністерства освіти і науки України від 25.01.2019 № 59 «Про проведення в 2018/2019 навчальному році державної підсумкової атестації осіб, які здобувають загальну середню освіту»
Зміни до наказу щодо 3 предмету в 9 класі. Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.02.2019 № 116 «Про внесення змін до додатку 2 наказу МОН від 25 січня 2019 року № 59»

Так, цього року випускники 9-х класів складатимуть державну підсумкову атестацію з 3-х предметів. Перший – українська мова, другий – математика, а третій – на вибір педради закладу освіти. Ухвалюючи відповідне рішення, педрада повинна орієнтуватися на побажання учнів. Цю зміну МОН передбачило у зв’язку з численними звернення до Міністерства учнів шкіл та їхніх батьків.

«Цей вибір неодмінно має відбуватися на засадах педагогіки партнерства. Педрада не може самостійно та безапеляційно визначати третій предмет, попередньо обов’язково потрібно запитати думку дітей та їхніх батьків. Варто вести відкритий діалог, зважати на «профільність» класу тощо», – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич. (джерело)

ДПА з іноземної мови в 9-му класі включатиме аудіювання


Для якісної  підготовки учнів до аудіювання під час ЗНО з іноземної мови в 11-му класі, з 2019  року впроваджується аудіювання як частина ДПА з іноземної мови в 9-му класі. Про це йдеться в методичних рекомендаціях до проведення державної підсумкової атестації з іноземних мов у закладах загальної середньої освіти в 2018/2019 н. р.


ДПА з іноземної мови (англійської, німецької, французької або іспанської) проводиться в письмовій формі та складатиметься з 3-х частин: аудіювання, читання, використання мови.

Матеріали для ДПА з іноземної мови в 9-му класі готуватиме вчитель. Завдання мають відповідати рівню А2+ для тих класів, що вивчають мову на рівні стандарту, та рівню В1 для класів з поглибленим вивченням іноземних мов. На їх виконання учень матиме 60 хвилин.

Матеріали для аудіювання мають містити аудіозапис тексту та одне післятекстове завдання. Теми повинні стосуватися щоденних ситуацій спілкування і відповідати віковим особливостям та інтересам учнів 9-их класів. Це, наприклад, може бути фрагмент радіо-програми, прогноз погоди, опис чогось, телефонні перемовини тощо.

Для рівня стандарту аудіотекст має бути тривалістю 1-2 хвилини, для поглибленого вивчення – 3-4 хвилини. Учні прослуховують запис двічі, після чого виконують завдання до нього.

МОН радить добирати матеріали для ДПА з відкритих джерел, зокрема, з використанням низки ресурсів, зазначених у методичних рекомендаціях. У цьому ж документі є докладні вимоги до інших частин атестації з іноземної мови.


джерело

19.01.19

Про затвердження Порядку проведення державної підсумкової атестації

Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.12.2018 № 1369 «Про затвердження Порядку проведення державної підсумкової атестації», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.01.2019 за № 8/32979


Атестацію проходять особи, які завершують здобуття початкової (у 4 класі), базової середньої (у 9 класі) та повної загальної середньої освіти (в 11 (12) класі, а також здобувають професійну (професійно-технічну) освіту та освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста, крім осіб, які раніше здобули повну загальну середню освіту.

Проведення атестації
1. Перелік навчальних предметів, з яких проводиться атестація, а також форма проведення атестації з них щороку встановлюються Міністерством освіти і науки України.
2. Атестація з української мови є обов'язковою для здобувачів всіх рівнів загальної середньої освіти. Атестація з математики є обов'язковою для здобувачів початкової та базової середньої освіти.
Атестація у формі зовнішнього незалежного оцінювання з математики є обов'язковою для здобувачів повної загальної середньої освіти (З 2021 року атестація у формі ЗНО з математики буде обов'язковою  для здобувачів повної загальної середньої освіти. Отже, нинішні учні 9-х класів стануть першими, для кого за два роки ЗНО з математики стане обов'язковим. Готуємося, час є!).

...
17. Здобувачі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, які отримали 1 - 3 бали за результатами зовнішнього незалежного оцінювання хоча б з одного навчального предмета, відраховуються із закладу освіти з отриманням документа про повну загальну середню освіту та академічної довідки.
Здобувачі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, які не з'явилися для проходження атестації в закладі освіти або у формі зовнішнього незалежного оцінювання без поважних причин, вважаються такими, що не пройшли атестацію, та відраховуються із закладів освіти з отриманням довідки (академічної довідки).
18. Здобувачі освіти, які навчаються в закладах загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти і які не з'явилися для проходження атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання без поважних причин, можуть пройти атестацію у закладі освіти. Строки її проходження визначаються наказом керівника закладу освіти, але не раніше 01 вересня поточного року.